Hiszpańska Galicja, pomimo deficytu słonecznych dni czy kultury flamenco, obfituje w pokaźną ilość fiest. Większość z nich zadziwia swoją oryginalnością, z każdym rokiem przyciągając coraz większą ilość turystów nie tylko z Hiszpanii. Na początku sierpnia, w pewnej niekoniecznie ciekawej miejscowości w Galicji, swoje dni mają miłośnicy historii i legend związanych z cywilizacją Wikingów.
Skąd Wikingowie w Hiszpanii?
Zgłębiając się w średniowieczną historię Półwyspu Iberyjskiego dowiemy się, że na jego północy miały miejsce najazdy skandynawskich plemion. Wikingowie, między IX i XII wiekiem, wielokrotnie próbowali wedrzeć się na atlantyckie wybrzeże dzisiejszej Hiszpanii. Ich celem było plądrowanie tamtejszych ziem, a nawet zagrabienie skarbów katedry w Santiago de Compostela, o których zapewne krążyło wiele legend. Zamek Torres de Oeste, którego ruiny znajdują się w miejscowości Catoira, miał bronić dostępu do ujścia rzeki Ulla. W tym właśnie miejscu Normanowie mogli dopłynąć drogą wodną bezpośrednio do miasta, w którym znajduje się grób św. Jakuba. Za
Atrakcje Święta Wikingów w Catoira
Fiesta odbywa się samym środku lata. Jej uroczyste obchody przypadają na każdą pierwszą niedzielę sierpnia, chociaż atmosferę święta można poczuć w Catoira już podczas kilku wcześniejszych dni. Jej bohaterami są oczywiście sami uczestnicy odziani w historyczne stroje. Oprócz osób ucharakteryzowanych na Wikingów są także przebrane za średniowiecznych rycerzy z terenów hiszpańskiej Galicji, Kastylii, a nawet Saracenów i rzymskich legionistów.
Za najważniejszy moment fiesty uznawane jest wpłynięcie pod zamek repliki okrętu wikingów, specjalnie na tę okazję skonstruowanej w Danii. Łódź nosi nazwę Concello de Catoira. Jedną z atrakcji fiesty są oczywiście inscenizacje walk. Improwizowane u stóp ruin zamku potyczki są bardzo efektowne. Odbywają się w wodzie, błocie oraz na suchym lądzie. Towarzyszy im bicie bębnów, gra na regionalnych instrumentach i oczywiście dzikie okrzyki walczących. Swoje umiejętności pokazują połykacze ognia oraz inni sztukmistrze.
Romería vikinga, jak większość hiszpańskich fiest, to także święto regionalnej gastronomii. Na miejscu wytwarzane są tony wybornych przekąsek i dań. Największymi rarytasami są przede wszystkim wspaniale przyrządzone kawałki ośmiornicy oraz omułki. Za 20 € można wziąć udział w kolacji Wikingów (hiszp. Cena Vikinga). Podczas tej prawdziwej biesiady je się bez ograniczeń, a do tego można wypić nawet nieprzyzwoitą ilość galicyjskiego wina.
Atmosfera święta Wikingów w Catoira przypadnie do gustu osobom w różnym wieku. Oczywiście wielką frajdę mają wówczas dzieci. Dla miłośników kultury plemion z północy Europy to możliwość spotkania się w międzynarodowym gronie i zawarcia wielu przyjaźni.
Fot. Monika Ferlewicz